| << Näytä edellinen viestiketju | Näytä seuraava viestiketju >> |
| Kirjoittaja |
Viesti |
|
|
19.10.2007 18:53
No perkelsson sentään. Kaupan pihaan kurvatessani ihmettelin kun mopo savuaa reippaasti pakoputken puolelta. Mopo sammuksiin ja jalalle. Sitten asiaa tutkaamaan. Vesiletku punpusta irki ja vuotaa ku härän kurkusta. Sormilla nopiasti letku kiinne ettei nesteet täysin valu pihalle. Aika lammikko siitä tuli kuitenkin.
Vääntelin sormilla sen letkun sitten kauppareissun jälkeen niin syvälle kuin mahollista ja ajelin muutaman sata metriä kotia. Kyllä se näytti sen reissun pysyneen:
Tuosta ei paljoa tartte kyllä nyppästä kun irki lähtee ja taas valuu vedet pihalle. Kerpele! Käsikopelolla luulin et letku on halki. Mutta sitten otin tuon kuvan sieltä altapäin ja tajusin että tuo letkun pää on vain muotoitu sopimaan punpun muihin putkiin.
Helvattu kun ei tiijä nyt miten täs toimia. Varsinkin kun ei ole haisua siitä missä vaiheessa on irronnu ja paljonko nestettä on ulostautunnu. Skuutteri on ollut menossa talviteloille, mut ny näimmä joutuu sinne väkisin. Tietäis vaan saako tuon riittävästi pysymään että uskaltaa vespan toiselle puolelle kaapuntia ajaa.
Jopas ny harmittaa!!1
|
|
|
19.10.2007 19:22
Moro,
Ei tossa mitään hätää, löysää letkuklemmaria niin että saat letkun työnnettyä paikoilleen(että toi alumiiniputki uppoaa letkun koloon)ja kiristät klemmarin. Jos jäähdytysnestettä valui paljon pihalle kannattaa täyttää syyläri nesteellä ennen kuin ajat. Vesi käy hyvin jos ei seiso talvea pakkasessa ja laitat keväällä kunnon nesteet mutta suositeltavaa olisi että käyt ostamassa jäähdytysnestettä huoltoasemalta ja sekoitat sitä fifty-sixty veteen ja tämä soppa syyläriin. Kun syyläri on täysi, laita korkki kiinni ja käynnistä, anna käydä hetki, sammuta, anna jäähtyä(syylärissä painetta), avaa korkki ja täytä uudelleen jos mahtuu(sinne jää usein ilmaa letkuihin ja käyttämällä käynnissä tämä poistuu).
toivottavasti selviää
nicke
|
|
|
19.10.2007 19:52
Thx, man.
Ja sitten pari tyhmää kyssäriä lisää:
1)
a) Mitenkäs tota klemmaria löysytetään?
b) Ja kuinka vastaavasti kiristellään?
2) Miten hitossa siihen syylarin korkkiin pääsee käsiksi?
Niin mopohan on mallia Gts250ie vuosimallia -07.
|
|
|
19.10.2007 20:08
Kuvasta ei oikei näe millainen klemmari tossa on mutta yleensä niihin toimii ristipäämeisseli tai 7mm:n hylsy, tossa varmaan joku erilainen mekanismi. En tiedä missä koko syyläri gts:ssä sijaitsee, niin vaikee sanoo missä korkki,tieto löytynee huoltokirjasta?.Joku muu varmaan osaa sanoa. Kun Vespasi on noinkin tuore ja oletan että jonkinnäköinen takuu voimassa niin kannataisi varmaan täyttää syyläri kun se löytyy, letku nippusiiteellä väliaikaisesti kiinni ja ajaa varovasti huoltoon niin saavat laitaa kuntoon..
tai sitten poistat vanhan klemmarin ja laitat tilalle perinteisen jota voit löysäillä/kiristellä ruuvarilla.
nicke
|
|
|
19.10.2007 20:27
Joo toi klemmari lienee "kertakäyttöinen" ja kiristetty tehtaalla paikalleen ajatuksella että siinä pysyy. Tai veikkaan ettei ehjänä irki saa. Tai ei ainakaan uudelleen kiristettä. Pitänee lukaista tuo käyttöohje, jos siellä olisi tuosta syylarista jotain mainintaa.
|
|
|
19.10.2007 21:35
No löytyihän se korkki sitten:
Tai no ainakin tosta manuaalista. Ulkona on vähän liian pimee tutkia vespaa. =)
Mutta eiköhän tää tästä ala etenemään ja saan mopelin talviteloille. Uus klemmari ja letku kiinne. Sitten syylariin vettä. Saavat siellä huollossa sitten laittaa nesteet kuntoon.
Jepulis.
|
|
|
20.10.2007 19:47
Vanha klemmari lähti tosi helposti irki. Tämmöttis ne laittaa tehtaalla mopottiin kiinne:
Ajatus varmaan on että siinä pysyy. Ja niinhän sen varmaan pitäisikin. Riihimäeltä asti hätiin tullut kaveri tutkaisi punpun putken päätä ja totes että täähän on fiksu ratkaisu kun aivan suora putki on. No ihan pienet nystyrät putken ala ja yläpuolella. No eipä paljoo se letku sitten siihen lukittumaan klemmarilla pääse. Kaveri toi mukanaan uuten klemmarin ja puolen minuutin ''ropaamisen'' jälkeen punppu näytti tältä:
Sitten vaan vettä paisuntasäiliöön. Sitä muuten menikin varmaan 1,5l eli aika kuivaks oli järestelmä päässy vuotamaan. Kone käyntiin ja lämpöiseksi. Punpun kosteelta pinnalta nesteet haihtui poies ja mitään ei vuotanna ulos.
Ajelin sitten illemmalla pieniä lenkkejä ja mitään ei valunut mistään eikä lisääkään vettä tarttennu laittaa. Vespa on ny siinä kunnossa et sen saapi ajella talviteloille jossa saavat säätää noi nesteet kuntoon kun nyt siellä melkein pelkää raanavettä on.
Niin. Ihmetyttää mistä tuo letkun irtoaminen oikein johtui. Onko se vaan luisunut pikkuhiljaa letku poies putkesta tärinän tjsp. vuoksi. Kertakäyttöpikaklemmari ja se suora putki siis heikko kiinnitysratkaisuko?!1 Vai mistä mahtaisi olla kyse? Onkos muilla GTS-veljillä tän tyylistä ongelmaa ollut?
Älyttömän hyvä säkä mulla tässä kyllä kävi. Letku laukesi 200m kotipihalta ja aika nopiasti sain kaverinkin jelppimään. Olis voinu olla ikävää saada raijattua vespa ajelematta huoltoon. Että tattis vaan, Tapsa.
|
|
|
21.10.2007 19:36
no nyt on.
Viestiä muokkasi 00750 viimeksi 19.02.2008 05:52; yhteensä muokattu kerran
|
|
|
19.02.2008 02:36
| 00750 kirjoitti: | | Tattis vaan Sinulle Kebax, kun jaoit ongelman kanssamme. Juuri tämänkaltaisia käytännön vinkkejä palstalle kaipaan. Itselläni on myös GTS ja tottamooses aion tsekata nuo liitokset ensi keväänä ennen suven ajoja. |
tätä viestiä ei ole vielä "poistettu"?
|
|
|
14.03.2008 18:23
Minkähän viestin poistosta lienee kysymys?
|
|
|
14.03.2008 19:19
No katsos kun.
Et ole vieraspaikkakuntalaisena varmastikaan seurannut Helsingin jaoston kädenvääntöä uudesta viikkotapaamisten paikasta. Entisen sinäänsä aivan hyvän treffipaikan 2,50 euroa automaattikahvista oli eräälle herrasmiehelle liikaa, ja hän ehdotti uutta tapaamispaikkaa. No jengi sitten kirjoitteli omia ehdotuksiaan ja mikään ei tuntunut kelpaavan. Osallistuin jossain vaiheessa keskusteluun ja esitin omia mielipiteitäni ja tämä henkilö torppasi ajatukseni aina vaan järjestelmällisesti. Samalla tavalla hän oli ollut kanssani vastakkaista mieltä myös mm. taannoisessa keskustelussa siitä, millainen skootterin kuuluu olla ja millä on klassikkostatus. Hedelmätöntä kinaamista, joka ei johtanut muuhun kuin jengin ärsyyntymiseen.
Juu ei tuollainen variaattorivempele ole klassikko vielä - ehkä ei sellaiseksi koskaan tulekaan - MUTTA se on aivan hyödyllinen siinä mielessä että se on eräänlainen sisäänheittotuote, jonka avulla yhä useampi kiinnostuu skoottereista - ja moni varmaan hankkii jatkossa myös sen aidon klassikon. Turha näin pientä sceneä on pilkkoa turhalla riitelyllä.
No tuo treffipaikasta käyty keskustelu alkoi sitten olla sitä tasoa, että väsähdin totaalisesti. Aloin ihmetellä miksi yritän lyöttäytyä mukaan jengiin, joka ei vaikuttanut järin vastaanottavaiselta, ja niin heitin hanskat tiskiin. Ajattelin että eipä tarvitse kenenkään ainakaan minun kirjoittamista yli sadasta kommentistani ärsyyntyä, ja niin poistin palstalta sen mitä olin kirjoittanut.
Tätä vesipumppuun liittyvää kommenttiani en viitsinyt poistaa samalta istumalta siksi että jätin sen tarkoituksella sivuun niin että printtaan keskustelunsäikeen paperille niin että muistan varmasti tarkistaa liitokset ennen ajokauden alkua. No joku - mahdollisesti tämä samainen veijari tai joku muu - huomasi tämän ja kommentoi että eipä ole tätä kirjoitusta poistettu, ja niin heitin senkin mäkeen.
Eli kirjoituksen poistokommentti ei millään tavalla liitttynyt siihen mitä "kebax" on kirjoittanut, vaan se oli tölväisy "00750" kirjoitelmia kohtaan.
Ja mitä minä tällä palstalla sitten vielä norkoilen?
Hyvä kysymys.
Toki erotan yksilön ja yhteisön toisistaan. Jos yksi jäsen on hankala ja hänen kirjoittamisensa on hyökkäävää, ei se tietenkään tarkoita sitä että koko jengi olisi samanlaista. Olen jättäytynyt sivustaseuraajaksi, ja tarkkailen tilannetta jonkun aikaa sivummalta. Olen siis jatkanut palstan lukemista, mutten ole välittänyt kirjoittaa sen enempää nimimerkilläni kuin ilmankaan sitä. Saatan piipahtaa jonain torstai-iltana Cafe Helsingessä - joka siis on saanut eniten ääniä äänestyksessä ja jota siksi pidän uutena tapaamispaikkana, vaikka sitä ei olekaan virallistettu. Keskustelu nimittäin tyrehtyi hetikohta kun minä ja pari muuta ilmoitti kyllästyneensä siihen. Olen saanut joitakin yksityisviestejä asian tiimoilta.
Koska ei ehkä olisi reilua käyttää palstan palveluja (tosin siis vain lukemiseen, ei kirjoittamiseen) siipiveikkona, maksoin eilen SSC:n jäsenmaksun vuodelle 2008. Olen siis riveissä mukana ainakin vielä tämän vuoden ajan. Jospa yhteinen sävel löytyisi.
00750
|
|