TERVEISIÄ KALAJOELTA 7.-9.6.2013

CALAFORNIA BEACH RALLY. SC Real Life Riders järjesti Kalajoen hiekkasärkillä perjantaista sunnuntaihin kestäneen upean tapahtuman 7.-9.6.2013. Valitettavasti kesän viikonloput ovat rajoitetut, joten Lahden skootteripäivien ja Kalajoen tapahtumat osuivat tällä kertaa harmittavasti päällekkäin.

Kalajoelle oli kuitenkin ilmoittautunut 14 skoottereista innostunutta harrastajaa eri puolilta Suomea. Runsaaseen ohjelmatarjontaan sisältyi muun muassa useamman tunnin ajoretki eri puolille Kalajokea.
Paikkakunnan historiasta, muun muassa Suomen vanhimmasta yhä edelleen käytössä olevasta markkinatorista kertoili asiantuntevasti jäsenemme Kauko Erkkilä.

Kuvassa: Vasemmalta: Hannu Haapakoski (Ylivieska), Jyri Saksanen (Tampere), Kauko Erkkilä (Kalajoki), Jyrki Palttala (Tampere), Markku Rimpiläinen (Oulu), Pentti Mettinen (Tampere), Hannele Savolainen (Tampere) sekä Ari-Pekka Vainio (Tampere).

Kuvasta puuttuvat mukana viikonlopun vietossa olleet Markku Niittyaho (Vantaa), Raimo Perälä (Merijärvi), Kimmo Alajoki (Kalajoki), Mika Saukko (Kalajoki) sekä kuvan ottaja, Kaj Gumpler (Oulu).

KAUIMPAA TULLEET. Yli 180 ccm pyörällä (Vespa) Vantaalta saapunut, ja ”puolimetrisiä raekuurokinoksia” Jämsässä tulomatkallaan väistellyt Markku ”Musketti-Make” Niittyaho (vas.) palkittiin kauimpaa tulleena.

Kuvassa Maken vieressä oranssinvärisellä Honda NPS50 Zoomer -moposkootterilla Tampereelta saapunut Jyrki Palttala sai alle 180 ccm:llä ajaneen pitkämatkallisimman palkinnon. Huomaa Jyrkin jalkatila"cooler", jota on valokuvaajan vapaudella hieman retusoitu.

Kolmas vasemmalta on RLR:n ”presidentti” ja tapahtuman järjestänyt Ylivieskan Hannu Haapakoski vierellään Markku Rimpiläinen Oulusta

MATKUSTAJAPALKINTO MYÖS TAMPEREELLE. Yleensä moottoritapahtumissa palkitaan kauimpaa tulleet ajajat. Tällä kertaa Hannu Haapakoski halusi palkita myös kauimpaa tulleen matkustajan. Hannele Savolainen Tampereelta sai lahjaksi upean Vespa-kirjan, jonka lainaamisesta puolisonsa Pentti Mettinen (oik.) oli heti kovin kiinnostunut.

KIITOKSET OSALLISTUJILLE - TERVETULOA SKOOTTERIKURSSILLE. Seuraava SC Real Life Ridersin valtakunnallinen tapahtuma Pohjois-Suomessa on:
Lauantai 27.7. Oulujärvi: Turvallisen ajon skootterikurssi ja Oulujärven
ympäriajo. Lisätiedot: http://www.skoottericlubi.com/node/538